24.12.2011 r. – Zakończenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Uroczystość Narodzenia Pańskiego – Boże Narodzenie, z pewnością  jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w ciągu roku, jest nie tylko zwieńczeniem czterotygodniowego adwentowego okresu czuwania, lecz także już od kilku lat w naszej parafii jest momentem zakończenia trwającej dziewięć miesięcy modlitwy w intencji poczętego dziecka, którego życie jest zagrożone.  Wszystkim, którzy włączyli się w to wielkie dzieło miłości, niech szczodrze błogosławi Dzieciątko Jezus i przyjmie ich do swojej chwały, gdy będą się rodzić do życia wiecznego! Niech również rozpala w ich sercach i sercach wielu innych ludzi pragnienie szlachetnego służenia bezbronnym, gotowość ofiarnego ratowania najmniejszych i świadomość wartości ludzkiego życia na każdym etapie jego rozwoju!

20.11.2011 r. - Święto Muzyki Kościelnej

W niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Cecylii, która czczona jest jako patronka muzyki kościelnej, w naszej parafii odbyło się Święto Muzyki Kościelnej. Każda msza św. W tym dniu miała piękna oprawę muzyczną, o którą zadbali: Parafialny Zespół Muzyczny, Dziecięcy Zespół Muzyczny, Trzemeszeński Chór Kantata, Zespół z Inowrocławia a także Duet Dorota&Piotr, którzy zazwyczaj swoim graniem i śpiewaniem ubogacają śluby w naszej parafii. O godz. 16:00 odbył się również koncert uwielbieniowy w wykonaniu muzyków z Inowrocławia, a po wieczornej mszy krótki koncert organowy w wykonaniu Macieja Kosińskiego z Mogilna.

19.11.2011r. – święto młodych w Mogilnie.

Po raz kolejny młodzież z całej diecezji zjechała się do klasztoru mogileńskiego, by w uroczysty sposób wspomnieć swoją patronkę błogosławioną Karolinę Kózkównę. Ta zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna, która poniosła męczeńska śmierć stając w obronie swojej czystości jest wymownym znakiem dla współczesnych. Z jednej strony zawstydza nas swoją odwagą i silną wiara, a z drugiej zachęca do rozpalania w sobie pragnienia szczęścia wiecznego i urzeczywistniania tajemnicy Bożej miłości swoim życiem. To tradycyjne już święto młodych z naszej diecezji połączone jest ze szczególną formą modlitwy jaką jest pielgrzymka. Tym razem poprzedzona ona była nabożeństwem pokutnym przygotowanym przez wspólnotę neokatechumenatu (par. p.w. św. Józefa w Inowrocławiu), a zakończona spotkaniem z niezwykle ciekawym człowiekiem, prof. Kyutaro Francisco Xaveiro Hashimoto – Japończykiem, urodzonym w Osace, w rodzinie buddyjskiej, który wiarę katolicką przyjął w ostatniej klasie szkoły średniej. Oczywiście w tym uroczystym świętowaniu uczestniczyła młodzież naszej parafii, której życzymy, aby dali się przeniknąć świętością swojej patronki.

 

16.11.2011 r - zakończenie prac związanych z odwodnieniem fundamentów bazyliki i instalacją wentylacji w podziemiach

Zakończyły się prace związane z wykonaniem opaski drenażowej wokół fundamentów bazyliki, systemem odprowadzenia wody oraz instalacją wetylacji mechanicznej w podziemiach. Prace trwały od końca sierpnia. Głównym wykonawcą była firma "Orlikon" z Poznania. Celem inwestycji było odwodnienie fundamentów oraz wyeliminowanie wilgoci z podziemi bazyliki. Najwięcej problemów przysporzyło przejście z kanałami wentylacyjnymi z podziemi bazyliki do piwnicy plebanii, gdzie została zainstalowana centrala sterująca wentylacją. W tym celu trzeba było wywiercić dwa otwory o średnicy 40 cm każdy w murze fundamentów o grubości ponad 2 m.

Koszt całej inwestycji wyniósł 299.180,69 zł, z czego 250.000,00 pochodziło ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych parafii w ramach programu Dziedzictwo kulturowe (priorytet 1: Ochrona zabytków).

 

06.11.2011 r. - Niedziela Powołaniowa

W niedzielę, 6 listopada w naszej parafii gościliśmy dziewięciu kleryków z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie oraz ich ojca duchownego, ks. Dariusza Larusa. Na wszystkich Mszach świętych śpiewał klerycki zespół muzyczny, ks. Dariusz głosił homilię i klerycy opowiadali o przygotowaniu do kapłaństwa. Parafianie gościli alumnów w swoich domach na obiedzie, a o godz. 16.00 odbyło się spotkanie, w czasie którego goście opowiedzieli o życiu w seminarium i o tym jak usłyszeli głos powołania. Na koniec spotkania ks. prob. Piotr Kotowski wyraził nadzieję, że owocem wizyty kleryków i wspólnej modlitwy w intencji powołań będą nowe powołania do kapłaństwa z naszej parafii.

 

01.10.2011 r. - Parafialna pielgrzymka do Niepokalanowa i Warszawy

W roku poświęconym św. Maksymilianowi Marii Kolbe i Prymasowi Tysiąclecia, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu 50 - osobowa grupa Parafian z ks. prob. Piotrem Kotowskim pielgrzymowała do Niepokalanowa - klasztoru, który założył i w którym żył św. Maksymilian Maria Kolbe oraz do grobu Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od przejazdu do Niepokalanowa, gdzie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza w tamtejszej bazylice wybudowanej według projektu św. Maksymiliana, dedykowanej Maryi Niepokalanej, której Święty był wielkim czcicielem. Następnie wzięli udział w pokazie "Panoramy Tysiąclecia" ukazującej chrześcijańskie dzieje naszej Ojczyzny i zwiedzili Muzeum św. Maksymiliana.

Kolejnym etapem podróży była Żelazowa Wola z dworkiem, w którym urodził się Fryderyk Chopin.

Po dotarciu do Warszawy pielgrzymi zostali zakwaterowani w domu rekolekcyjnym Archidiecezji Warszawskiej na Bielanach, a po krótkim odpoczynku pojechali na wieczorny spacer po Krakowskim Przedmieściu.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się od udziału we Mszy św. w kaplicy domu rekolekcyjnego. Po śniadaniu wszyscy udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło na zwiedzających ogromne wrażenie.

Następnie uczestnicy pielgrzymki zwiedzali warszawską katedrę i modlili się przy grobie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Wolny czas spędzili na warszawskiej starówce.

Ostatnim miejscem nawiedzonym w stolicy było sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Pielgrzymi modlili się przy grobie kapłana - męczennika i zwiedzili przejmującą ekspozycję w muzeum jemu poświęconym.

W drodze powrotnej wszyscy wyrazili chęć udziału w kolejnych pielgrzymkach, które będą organizowane w naszej parafii.

 

24.09.2011r. – Święto Młodych Inowrocław 2011

Z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki tradycyjnie odbyło się w Inowrocławiu Święto Młodych, w którym udział wzięła również młodzież naszej parafii dołączając do ponad tysięcznej grupy młodych przybyłych z różnych stron diecezji. Młodzi pielgrzymi, powitani serdecznie przez duszpasterzy i animatorów z parafii pod wezwaniem Zwiastowania NMP, uczestniczyli w modlitewnym czuwaniu, dzielili się Słowem Bożym w małych grupach, a także wzięli udział w przygotowaniu projektu flagi dla Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży. Ugoszczeni zostali również posiłkiem. Kulminacyjnym momentem dnia była oczywiście wspólna Eucharystia, po której rozśpiewana,  roztańczona i pełna radości grup przeszła na Rynek w Inowrocławiu. Tam wspólnie wyznała wiarę oraz wysłuchała świadectwa inicjatorów akcji ,,Nie wstydzę się Jezusa!". Całe swiętowanie zakończyło się w Parku Solankowym koncertem zespołu Mate.o.

 

18.09.2011 r. - Parafialny Festyn Rodzinny

Festyny rodzinne to coraz powszechniejszy i niezwykle sympatyczny  sposób integracji wspólnoty parafialnej. Imprezę taką zorganizowano także po raz pierwszy w naszej parafii Rodzinne świętowanie odbyło się w niedzielę 18 września i było przedłużeniem dziękczynienia za tegoroczne plony. Uczestnicy zabawy mogli spróbować szczęścia w loterii fantowej, skosztować wypieków i specjałów przygotowanych przez parafianki oraz sprawdzić swoją zręczność i poczucie humoru w licznych zabawach i konkursach. Odbyły się także pokazy strażackie i przejażdżki konne. O oprawę artystyczną festynu zadbały: „Gospel Spirit” z Mogilna, „The Bills” z Trzemeszna i „Stabat Mater” z Inowrocławia. Można było również podziwiać piękny taniec z pochodniami w wykonaniu młodych ludzi działających przy Domu Kultury w Trzemesznie. Na zakończenie festynu zostały rozlosowane główne nagrody loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Wszystkie fundusze pozyskane w czasie imprezy przekazane zostaną na cele charytatywne parafii.  

 

04.09.2011 r. – Piesza Pielgrzymka do Ostrowitego

W pierwszą niedzielę września odbyła się piesza pielgrzymka do Ostrowitego Prymasowskiego z okazji święta patronalnego tejże parafii. Grupa ponad 30 pątników ze śpiewem na ustach wyruszyła wraz z ks. Radosławem o godz. 8:30 aby tam na miejscu uczestniczyć w uroczystej sumie odpustowej, którą w tym roku sprawował dziekan dekanatu witkowskiego ks. Stanisław Goc.

 

03.09.2011 r. - Lednica Seniora

Już od kliku lat w pierwszą sobotę września na Pola Lednickie przybywają seniorzy. Jest to ukłon młodzieży, która licznie zbiera się tam na początku czerwca, w stronę swoich rodziców, dziadków, opiekunów i wychowawców. Podczas każdej Lednicy Seniora starsi, tak jak młodzi w czerwcu, uczestniczą w Mszy Świętej, adorują Najświętszy Sakrament i wybierają Chrystusa w symbolicznym akcie przejścia przez Bramę – Rybę. Spotkanie seniorów trwało około 6 godzin, od 12:00 do 18:00.

 

28.08.2011r. – wspomnienie Św. Augustyna

Przez ponad siedem wieków na terenie naszej parafii istniał klasztor kanoników regularnych żyjących według reguły Św. Augustyna. Na przełomie XI i XII wieku została założona w naszym mieście ich prepozytura  –  jedna z pierwszych w Polsce. Mimo tego, że wspomnianych zakonników nie ma już w naszej parafii, to nadal odkrywamy i kultywujemy dziedzictwo Św. Augustyna, dlatego co roku, zgodnie z wielowiekową tradycją w dniu liturgicznego wspomnienia tego Świętego doktora i pasterza Kościoła, sprawowana jest uroczysta suma odpustowa. W tym roku Uroczystej Mszy św. ku czci Św. Augustyna przewodniczył ks. kan. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski z Gniezna. W wygłoszonej przez siebie homilii nie tylko przybliżył nam postać wspominanego świętego, lecz także na jego przykładzie przypomniał, że każdy chrześcijanin zobowiązany jest do poszukiwania Boga w swoim życiu oraz naśladowania Chrystusa w dźwiganiu krzyża codzienności. Niech zatem Św. Augustyn wyprasza nam u Boga świadomość tej prawdy, a także wspomaga w jej realizowaniu.

 

15.08.2011r. - Uroczystość Wniebowzięcia NMP

"A zatem wielka Matka Boga, Jezusa Chrzystusa, jednym i tym samym rozporządzeniem Opatrzności w przedziwny sposób niepokalana w poczęciu, nieskalana Dziewica w Boskim macierzyństwie, doskonała towarzyszka Boskiego Zbawiciela, odnoszącego pełne zwycięstwo nad grzechem i jego skutkami, otrzymała jako najwspanialsze zwieńczenie swych przywilejów dar wolności od zepsucia cielesnego, i podobnie jak Syn, po zwycięstwie nad śmiercią, została z ciałem i duszą wzięta do chwały niebios, by tam zajaśnieć jako Królowa zasiadająca po prawicy swego Syna, niesmiertelnego Króla wieków" (konstytucja apostolska  Munificentissimus Deus papieża Piusa XII) - ta prawada naszej wiary wyjątkowo mocno wybrzmiała dzisiaj podszas uroczystej sumy odpustowej, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Kotowski, proboszcz katedry Bydgoskiej.    

 

28.07 – 6.08.2011r. – piesza pielgrzymka do Częstochowy

W tym roku wyruszyła z naszej parafii dziewięcioosobowa grupa pielgrzymów do duchowej stolicy naszej ojczyzny jaką jest Częstochowa. Grupa dołączyła się do pątników z mogileńskiego klasztoru, którzy w drodze do Częstochowy przechodzą przez nasze miasto. Dzięki życzliwości przewodnika mogileńskiej grupy błękitno-żółto-zielonej (księdzu Marcinowi Przybylskiemu), pielgrzymi z naszej parafii mogli przeżyć rekolekcje w drodze razem ze wspomnianą wspólnotą. Warto zaznaczyć, że grupa ta na tle wszystkich innych wyróżnia się jasno zarysowanym „charyzmatem”, wypływającym z benedyktyńskiego dziedzictwa klasztoru mogileńskiego, dlatego można w niej poczuć nie tylko ducha monastycznej modlitwy, lecz także monastycznego sposobu życia. Grupa trzemeszeńskich pielgrzymów cieszyła się ogromnym wsparciem i darzona była dużą życzliwością, czego najlepszym wyrazem było jej ciepłe przyjęcie przez „mogilnian”, częste odwiedziny kapłanów posługujących w naszej parafii, samych parafian, modlitwa i nade wszystko przywitanie już w Częstochowie „swoich” pielgrzymów przez ponad pięćdziesięcioosobową grupę parafian, która przybyła do Częstochowy razem z ks. Maciejem.

 

25.07.2011r. – wspomnienie Świętego Krzysztofa

Prawdopodobnie pochodził z Azji Mniejszej i tam poniósł śmierć męczeńską około 250 roku podczas prześladowania za panowania Decjusza. Nie posiadamy zbyt wielu dokumentów o nim, ponieważ wszelkie akta jego męczeństwa sporządzone przez chrześcijan, zostały w późniejszym czasie zniszczone przez Turków i Arabów, starannie zacierających wszelkie ślady chrześcijaństwa na zamieszkiwanych przez siebie ziemiach. Z zachowanej jednak legendy dowiadujemy się, że pewnej nocy usłyszał on wołanie dziecka, które prosiło o przeniesienie na drugi brzeg rzeki. Gdy Święty Krzysztof wziął je na ramiona okazało się, że był to Jezus. Od tej pory Krzysztof jest przedstawiany w ikonografii właśnie z Dzieciątkiem Jezus na ramionach. Czczony jest jako patron podróżnych, przewodników, flisaków, a zwłaszcza kierowców, dlatego co roku w dzień jego wspomnienia błogosławi się samochody i inne pojazdy ruchu drogowego, a także ich kierowców.

 

30.06.2011r. – zakończenie oktawy Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w sposób nieodzowny łączy się z publicznym świadectwem wiary w Eucharystię, w to, że Jezus Chrystus w tym sakramencie jest obecny prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie. Wychodząc na ulice naszego miasta z Najświętszym Sakramentem w uroczystych procesjach dawaliśmy wyraz tej prawdzie i wierze przez kolejne osiem dni (stąd też nazwa tego czasu – oktawa). Liczne uczestnictwo parafian w tych uroczystych „przemarszach” Chrystusowych jest najlepszym wyrazem tego, jak wielu ludzi potrafi nadal zaufać Bogu i chce dać się Jemu prowadzić przez życie. Tym wszystkim osobom zatem należy się podziękowanie za to świadectwo, lecz także trzeba im życzyć, aby nigdy nie poddali się zwątpieniu i wytrwali w tym trudnym, ale jakże pięknym kroczeniu za Chrystusem.   

 

23.06.2011 r. - Boże Ciało i pożegnanie księży

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w wyjątkowy sposób naznaczona została nostalgią, ponieważ związana została z uroczystym pożegnaniem wieloletnich duszpasterzy naszej parafii, ks. Tomasza Nawrockiego i ks. Roberta Lewickiego.Zgodnie z decyzją biskupa naszej diecezji Prymasa Polski  zostali oni przeniesieni: ks. Tomasz do parafii pw. Św. Andrzeja Boboli i Św. Antoniego z Padwy w Złotnikach Kujawskich, zaś ks. Robert do parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach.Dziękowaliśmy im za posługę kapłańską, okazaną pomoc i dobroć serca.Obowiązki ks. Tomasza przejął neoprezbiter ,ks. Maciej Sławinowski,z kolei ks. Roberta, były wikariusz parafii p.w. św. Faustyny w Mogilnie, ks. Radosław Tuszyński.Życzymy kapłanom obfitości łask Bożych w swoich nowych parafiach. 

 

18.06.2011r. - 235 rocznica powstania Liceum

W tym dniu nasze miasto odwiedziło wielu absolwentów tutejszej Alma Mater. Główne uroczystości jubileuszowe, związane z 235 rocznicą powstania Liceum Ogólnokształcącego, odbyły się w dzisiejszych budynkach tejże szkoły. Początek jubileuszowego świętowania został „zainaugurowany” uroczystą Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem dziekana trzemeszeńskiego ks. kan. Jerzego Mostowskiego. O świętujących licealistach nie zapomniał również Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, który niestety nie mógł uświetnić przeżywanej uroczystości swoją obecnością, jednak nadesłał list okolicznościowy, odczytany przez proboszcza tutejszej parafii ks. Piotra Kotowskiego. Prymas w swoim liście przypominał i zapraszał do tego, aby to jubileuszowe świętowanie, niosące ze sobą wiele wspomnień, przyczyniło się do odświeżenia i umocnienia chrześcijańskich korzeni tej szkoły oraz dalszego kontynuowania dziedzictwa przekazanego przez jej założyciela opata ks. Michała Kościeszy Kosmowskiego. Po zakończeniu Eucharystii, zaproszeni goście udali się na teren szkolnego boiska by tam uczestniczyć w dalszych obchodach jubileuszowych przygotowanych przez obecnych uczniów oraz grono pedagogiczne.

 

19.06.2011 r. - Szarytki w naszej parafii

Tego dnia podczas niedzielnych Mszy św. towarzyszyły nam Siostry Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo (w języku francuskim miłosierdzie = charite - stąd szarytki),  które aktywnie uczestniczyły w niedzielnej liturgii ubogacając ją m. in. swoim śpiewem. Głównym celem Ich "odwiedzin" było rozdanie cudownego medalika - owocu objawień Maryjnych i rozpropagowanie przesłania wiary, nadziei i miłości, jakie dla świata otrzymała Św. Katarzyna Laboure. Dziękujemy Siostrom za to, że zechciały przyjechać do naszej parafii, by podzielić się z nami świadectwem swojej radosnej wiary oraz "skarbem" zgromadzenia, jaki został  mu ofiarowany przez Maryję.

 

13 - 15.06.2011 r. - Wyjazd Liturgicznej Służby Ołtarza

Następnego dnia po promocji ministranckiej, grupa ministrantów i lektorów, a także część parafialnego zespołu muzycznego,  wraz ze swoim opiekunem, ks. Bartoszem, udała się na wspólny wyjazd do Trójmiasta. Wyjazd ten był możliwy w dużej mierze dzięki ofiarom jakie zostały złożone w czasie "kolędy" i dodatkowej zbiórki przed kościołem. Wszystkim ofiarodawcom, dobroczyńcom oraz rodzicom dziękujemy za to, że dzięki nim mogliśmy razem wypoczywać na Bałtykiem. Będziemy się starali, aby nasza służba dla Boga i wspólnoty parafialnej była najlepszym podziękowaniem za udzieloną nam pomoc i okazaną życzliwość.

 

12.06.2011 r. - Promocja ministrancka

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 10.00, nasza parafia "wzbogaciła się" o siedmiu ministrantów, którzy po odbyciu kilkumiesięcznego przygotowania zostali dopuszczeni do wypełniania tej posługi i pobłogosławieni przez ks. prob. Piotra Kotowskiego. Młodym adeptom "szkoły liturgicznej" życzymy wytrwałości i gorliwości w wypełnianiu posługi ministranta oraz jak najmniejszej ilości "wpadek" podczas różnych liturgicznych celebracji.

 

06.06.2011 r. - 7 rocznica święceń kapłańskich ks. Roberta Lewickiego

W tym dniu Ks. Robert wraz z swoimi kolegami z roku, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Ks. kan. prof. dr. hab. Bogdana Czyżewskiego - opiekuna tego roku i byłego rektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, dziękowali Bogu za siedem lat posługi kapłańskiej i prosili o dalsze błogosławieństwo Boże. Po zakończonej Eucharystii pzedstwaiciele poszczególnych grup i wspólnot parafialnych złożyli życzenia dostojnym "jubilatom". Przyłączając się do tych życzeń pamiętajmy o kapłanach w naszej codziennej modlitwie i prośmy o nowe i święte powołania do służby Bożej.

 

04.06.2011 r. - Lednica 2011

Po dziękczynnej pielgrzymce do grobu Świętego Wojciecha grupa młodzieży udała się dalej w drogę - tym razem autokarem, na pola lednickie, gdzie już po raz piętnasty odbyło się Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. W tym roku spotkaniu przyświecało hasło: "JPII - liczy się świętość!" Mogliśmy zatem po raz kolejny przypomnieć sobie słowa, które z wielką troską kierował do młodych Błogosławiony Jan Paweł II i na nowo przejąć się swoim powołaniem do świętości. Tradycyjnie obok rozważań i modlitwy nie zabrakło śpiewów i tańców, które pomagały doświadczać radości płynącą z wiary w Chrystusa.

 

04.06.2011 r. - Pielgrzymka dziękczynna za beatyfikację papieża Jana Pawła II do Gniezna.

W tym roku wyjątkowo tradycyjna pielgrzymka młodzieży do grobu Świętego Wojciecha odbyła się na początku czerwca, a nie jak to zazwyczaj bywało, w dniu odpustu ku czci  patrona naszej diecezji, ojczyzny i kontynentu. Było to spowodowane między innymi nalożeniem się uroczystości Wielkiej Nocy oraz ogłoszenia Czcigodnego Sługi Bożego papieża Jana Pawła II  nowym błogosławionym Kościoła. Taka sytuacja nie była  żadną przeszkodą dla młodzieży. Wręcz odwrotnie, przyczyniła się do tego, że przełożona pielgrzymka nabrała dodatkowego znaczenia - stała się nie tylko dziękczynieniem za Świętego Ewangelizatora Polski i Europy, lecz także była dziękczynieniem za dar pontyfikatu i świadectwo wiary Wielkiego Polaka Papieża. W tę wspólną modlitwę włączyła się również grupa młodzieży naszej parafii, której niestraszna była ani odległość, ani żar lejący się z nieba. Młodzi wraz ks. Bartoszem dotarli w południe do Gniezna.

 

29.05.2011 r. - Bierzmowanie

Po rocznym okresie przygotowania i egzaminacyjnych zmaganiach młodzież naszej parafii przyjęła z rąk J.E. ks. Bpa Wojciecha Polaka Sakrament Bierzmowania. W wygłoszonej homilii Biskup przypominał młodzieży o heroizmie wiary Jana Pawła II, która była niewątpliwie owocem współpracy z Duchem Świętym. Zachęcił również do tego, aby nie bać się walczyć o wiarę i ją nadal roziwijać. Aby móc sprostać temu trudnemu zadaniu, trzeba jednak znaleźć swoje miejsce w Kościele, w konkretnej wspólnocie, Dlatego módlmy się, aby ci młodzi ludzie, obdarzeni darami Ducha Świętego, współpracowali z łaską Bożą, wykazywali się dojrzałością chrześcijańską w budowaniu Kościoła i odnaleźli w Nim miejsce prawdziwego spotkania z Bogiem.

 

14.05.2011 r. - Promocja lektorska w katedrze gnieźnieńskiej

14 maja odbył się diecezjalny dzień lektora. Jest to święto młodzieży stanowiącej Liturgiczną Służbę Ołtarza naszej diecezji, a zwłaszcza tych, którzy w tym własnie dniu otrzymują z rąk biskupa promocję lektorską lub ceremoniarską. Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Bogdana Wojtusia, ośmiu ministrantów naszej parafii zostało ustanowionych nowymi lektorami. Stali się oni przez to odpowiedzialni za realizację trudnego zadania proklamowania Słowa Bożego podczas różnych celebracji liturgicznych oraz wspierania kapłana w przygotowaniu i realizacji liturgii. Podczas obrzędu ustanowienia lektorów zobowiązali się oni gorliwie wypełniać te jakże odpowiedzialne zadania. Otoczmy zatem szczególną modlitwą tych młodych ludzi, synów naszej parafii, aby z Bożą pomocą wypełniali dzieło, do którego realizacji Bóg ich powołał.

 

13.05.2011 r. - Zakończenie turnieju piłki nożnej LSO

Po zaciętej rywalizacji, wreszcie dobiegły końca rozgrywki turnieju piłki nożnej między przedstawicielami Trzemeszeńskiej Liturgicznej Służby Ołtarza. Były to nieco nietypowe rozgrywki, ponieważ dokonywały się one w świecie wirtualnym PlayStation, mimo to emocji nie brakowało. Spośród 16 osobowej grupy kandydatów, ministrantów i lektorów najlepszymi (właściwie najbardziej zręcznymi) okazali się Patryk Szambelan (1 miejsce), Michał Fajfer (2 miejsce) i Krzysztof Fajfer (3 miejsce). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy równie spektakularnych wyczynów sportowych w świecie realnym.

 

13.05.2011 r. - Nabożeństwo fatimskie

W miniony piątek (13 maja) rozpoczął się w naszej parafii cykl nabożeństw fatimskich. Są one odpowiedzią na wezwanie Maryi, objawiającej się małym pastuszkom w 1917 r. w Fatimie, do wzmożonej modlitwy w intencjach świata i ludzi. Nabożeństwa fatimskie są nie tylko zaproszeniem do modlitwy, lecz także  są zachętą do podjęcia pokuty i rozmyślania. Przez przyglądanie się Maryi wszyscy jesteśmy wezwani do naśladowania Jej w swoim życiu, a nade wszystko do odkrywania Jezusa, do którego Maryja w subtelny sposób podprowadza każdego, kto Jej zaufa. W realizacji tych zadań ma nam pomóc właśnie to nabożeństwo, składające się z modlitwy różańcowej, przeplatanej rozważaniami i procesją światła. Zatem już dzisiaj zapraszamy wszystkich poszukujących w swoim życiu Boga przez Maryję na następne nabożeństwo fatimskie.

 

8.05.2011 r. - Prezbiter wędrowny w naszej parafii

W trzecią Niedzielę Wielkanocną nasza parafia gościła ks. Grzegorza Pawlaczyka, prezbitera wędrownego drogi neokatechumenalnej. Ksiądz Grzegorz już od ponad 16 lat posługuje w różnych parafiach naszego kontynentu, borykających się z problemem braku kapłanów. Nasz Gość przepowiadał już Dobrą Nowinę na Ukrainie, w Kazachstanie, w Finlandii,  obecnie w Rumunii - Transylwanii (krainie Hrabiego Draculi), aż wreszcie dotarł do Trzemeszna. Podczas wszystkich Mszy niedzielnych dzielił się z parafianami przede wszystkim świadectwem swojej wiary oraz spostrzeżeniami dotyczącymi specyfiki duszpasterskiej miejsc do których Bóg Go skierował. Podkreślił wielki problem ubóstwa duchowego wiernych Kościoła w Rumuni, a także przypominał o misyjnym charakterze Wspólnoty WIerzących w Chrystusa. Każdy z nas jest misjonarzem - mówił - w tym miejscu w którym Bóg nas stawia, pośród tych ludzi, którzy nas otaczają. Na koniec swojego świadectwa zapraszał wszystkich wiernych do wsparcia modlitwnego i materialnego, będącego motorem dla różnorodnych inicjatyw ewangelizacyjnych podejmowanych w Kościele Rumuńskim. 

 

7.05.2011 r. - Uroczysta Msza św. z okazji wspomnienia św. Floriana

Liturgiczne wspomnienie św. Floriana patrona strażaków przypada dnia 4 maja, jednak w tym roku strażacy z OSP w Trzemesznie kilka dni później, podczas uroczystej Mszy św. dziękowali swojemu patronowi za Jego opiekę i wypraszali łaski potrzebne do dalszej niejednokrotnie heroicznej służby drugiemu człowiekowi. W imieniu wszystkich parafian dziękujemy im za wszelką okazaną pomoc i życzliwość oraz życzymy wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim bezpiecznych powrotów z każdej akcji.

 

3.05.2011 r. - Uroczystość NMP Królowej Polski

Kult Maryjny zajmuje bardzo ważne miejsce w duchowości chrześcijanina, czego wyraźne potwierdzenie znajdujemy również w Kościele polskim. Maryja nie tylko jest wpisana w duchowość chrześcijańską, lecz wyciska konkretne piętno w kulturze i historii naszego narodu. Potwierdzeniem tego są między innymi śluby króla Jana Kazimierza złożone w 1656 r. w katedrze lwowskiej, kiedy to uroczyście władca Polski ślubował obranie Maryi za królową swoją i całego powierzonego sobie narodu. W przekonaniu wielu pokoleń, kolejnym opatrznościowym znakiem  przemożnej opieki Maryi nad narodem Polskim, był dzień podpisania Konstytucji (3.05.1791 r.). Te i wiele innych dowodów  Bożej interwencji (których w tym miejscu nie wymienimy) w losy naszej ojczyzny stanowią fundament uroczystości 3 maja, mających charakter zarówno państwowy jak i Kościelny. Ich zwieńczeniem w naszym mieście była uroczyta Msza Św. sprawowana w naszej bazylice pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Kotowskiego, w której licznie uczestniczyli nie tylko wierni, ale także przedstawiciele trzemeszeńskich szkół oraz władz samorządowych. Warto też dodać, że po zakończonej Eucharysti wystąpił zespół "ZŁOTY LIŚĆ" z programem artystycznym, będącym krótkim przypomnieniem życia Błogosławionego Jana PAwła II i dziękczynieniem za Jego beatyfikację.

 

2.05.2011 r. - Parafiada - konkurs piosenki religijnej

Już po raz 6 w długi - majowy weekend Inowrocław stał się miastem, na którym skupiły się oczy wielu parafii naszej diecezji. Wszystko to za sprawą organizowanej w tym czasie parafiady, mającej na celu wyłuskanie róznych talentów spośród młodzieży naszej diecezji, wykazującej się swoimi zdolnościami i umiejętnościami podczas rozgrywek sportowych, konkursów muzycznych oraz intelektualnych. W tym roku po raz pierwszy naszą parafię reprezentował zespół muzyczny, który po swoim debiucie w ostatecznej klasyfikacji zajął zaszczytne trzecie miejsce. Naszym młodym muzykom gratulujemy i życzymy  im dalszych sukcesów, a naszej parafii godnych ich naśladowców i następców.

 

30.04.2011 r. - Czuwanie przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II

W wigilię uroczystości Bożego Miłosierdzia, Apelem Jasnogórskim zakończyliśmy nowennę przygotowującą wiernych naszej parafii do przeżycia wyjątkowego dla  Polaków i Kościoła wydarzenia, kończącego proces beatyfikacyjny umiłowanego papieża Jana Pawła II. Rozważania apelowe przygotowne przez księdza proboszcza Piotra Kotowskiego, nawiązywały do homilii i przemówień papieskich wygłoszonych w czasie pielgrzymek do Polski. Pozwoliły one nie tylko przypomnieć sobie cenne wskazówki i rady jakie dawał nam Ojciec Święty na drogę naszego życia, lecz także mobilizowył do podjęcie refleksji nad tym, czy nadal je dzisiaj realizujemy.

 

23.04.2011 r. – Wielka Sobota i Wielka Noc Zmartwychwstania Pańskiego

            W Wielką Sobotę od rana trwała adoracja Najśw. Sakramentu w Grobie Pańskim i co godzinę odbywało się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny.

            O godz. 21.00 rozpoczęła się Wielkanocna Wigilia Paschalna. Pierwszą częścią bogatej liturgii Wielkiej Nocy jest poświęcenie ognia i paschału, które odbyło się przed bazyliką. Następnie światło Chrystusa było wniesione do kościoła i główny celebrans, którym był ks. Proboszcz, odśpiewał orędzie wielkanocne. Kolejną częścią uroczystości była liturgia Słowa z czytaniami, uroczystym śpiewem „alleluja” i homilią wyjaśniającą sens symboli, które towarzyszą celebrowaniu Wielkiej Nocy. Potem odbył się chrzest jednego dziecka i wszyscy odnowili przyrzeczenia z własnego chrztu. Po liturgii Eucharystycznej wszyscy udali się przed bazylikę na procesję rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem, aby ogłosić światu, że Jezus zmartwychwstał. Na nocną liturgię przybyło bardzo wielu parafian. Kapłani rozdali ok. 1200 osobom Komunię św.

 

22.04.2011 r. – Wielki Piątek

            W Wielki Piątek od godz. 08.00 trwała adoracja Najśw. Sakramentu w ciemnicy. O 10.00 odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej z liturgią Słowa, adoracją krzyża i Komunią św. Liturgii przewodniczył ks. Bartosz. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie do 23.00 trwała adoracja. Ostatnią godzinę adoracji poprowadziła młodzież.

            Tegoroczna dekoracja Grobu Pańskiego nawiązywała do beatyfikacji Jana Pawła II oraz do roku Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego proces beatyfikacyjny ciągle trwa. Umieszczone w Grobie Pańskim portrety tych dwóch niezwykłych ludzi miały przypomnieć o tym, że każdy człowiek jest powołany do świętości i każdy może ku niej wzrastać trwając w jedności z Jezusem i realizując swoje powołanie. Hasło z Chrystusową zapowiedzią: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” uświadamiało, że świętość dotyczy wszystkich, którzy trwają w jedności z Bogiem. Dekorację Grobu wykonał ks. Bartosz z młodzieżą.

 

21.04.2011 r. – Wielki Czwartek

            W Wielki Czwartek o godz. 18.00 wszyscy księża z naszej parafii sprawowali Mszę Wieczerzy Pańskiej upamiętniającą ustanowienie przez Chrystusa na Ostatniej Wieczerzy sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Na początku delegacje parafian złożyły duszpasterzom życzenia z okazji święta kapłanów. Mszy przewodniczył ks. Proboszcz, a kazanie wygłosił ks. Tomasz. Wszyscy wierni otrzymali Komunię św. pod dwoma postaciami: Ciało i Krew Chrystusa. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy, gdzie do godz. 22.00 trwała adoracja.

 

17.04.2011 r. – Niedziela Palmowa

            W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej – upamiętniającą wjazd Chrystusa do Jerozolimy, gdzie miał ponieść śmierć na krzyżu – na wszystkich Mszach świętych księża poświęcili palmy. Przed Mszą dla dzieci o godz. 10.00 na placu przy bazylice odbyła się procesja z palmami. Uczestnicy procesji śpiewali „Hosanna, hosanna Synowi Bożemu. Hosanna, hosanna, cześć Zbawcy naszemu” na pamiątkę powitania Jezusa przez tłumy ludzi w Jerozolimie. W czasie liturgii Słowa był czytany opis Męki Pańskiej. 

 

11 - 13.04.2011 r. - rekolekcje dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

               Rekolekcje dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w tym roku przeprowadził ks. Waldemar Myka, wikariusz inowrocławskiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze dwa dni spotkań odbywały się w kościele,  oddzielnie dla uczniów poszczególnych szkół, a także wieczorem w alumnacie dla tych, którzy chcieli już "czegoś więcej". Nauki księdza rekolekcjonisty miały na celu zachęcenie młodych ludzi, borykających się z różnymi, życiowymi jak i duchowymi trudnościami, do zmierzenia się z samym sobą i postawienia  sobie pytania: w którym miejscu rozwoju duchowego jestem? Każdy, kto podjął to wyzwanie, otrzymał na dalszą drogę swojej życiowej "walki" kilka cennych wskazówek, które z pewnością powinny ułatwić trud pomnażania wewnętrznego bogactwa, zaostrzania człowieczeństwa i zawierzania swojej codzienności Bogu. Punktem kulminacyjnym nauk, głoszonych z wyjatkową lekkością i właściwą księdzu Waldemarowi dozą humoru, było "dotknięcie" Boga w sakramencie Pojednania i Pokuty oraz Eucharystia. Skupienie i żywe reakcje, były  chyba najlepszym wyrazem zaangażowania się młodzieży w rekolekcje, a także z pewnością najlepszym podziękowaniem dla rekolekcjonisty za przepowiadanie Ewangelii.

 

02.04.2011 r. – 6 rocznica śmierci Jana Pawła II

            W dniu szóstej rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II, w sobotni wieczór, o godz. 19.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa ulicami Trzemeszna. Przeszła od bazyliki ulicami: św. Jana, Placem św. Wojciecha, Toruńską, 22 Stycznia, Kościuszki, Placem Kilińskiego z powrotem do bazyliki. Rozważania Męki Pańskiej połączone z wydarzeniami z życia Jana Pawła II poprowadził ks. Bartosz Gallas. Oprawę muzyczną przygotowała młodzież z parafialnego zespołu muzycznego. Strażacy z OSP szli z pochodniami. Nabożeństwo zgromadziło kilkaset osób i zakończyło się Apelem Jasnogórskim przy krzyżu misyjnym, pod którym wierni ustawili płonące znicze.

 

28 – 30.03.2011 r. – rekolekcje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Rekolekcje dla dzieci ze szkół podstawowych i dla młodzieży gimnazjalnej poprowadził ks. Radosław Tuszyński, wikariusz z parafii św. Faustyny w Mogilnie. W poniedziałek i wtorek uczestnicy mieli spotkania w szkole i w kościele. Dzieci podczas obecności w szkole uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez katechetki (w szkole nr 1 także przez zaproszonego księdza z Inowrocławia). Młodzież w poniedziałek oglądała filmy ukazujące prawdę o eutanazji i o szatanie; we wtorek odbyło się spotkanie z funkcjonariuszką policji dotyczące zagrożeń związanych z uzależnieniami.

Spotkania z księdzem rekolekcjonistą w kościele miały na celu ukazanie Pana Boga pełnego miłości , przebaczającego i pragnącego prawdziwego szczęścia każdego człowieka. W grupie dziecięcej było wiele śpiewu z akompaniamentem gitary, a gimnazjaliści zobaczyli pantomimę w wykonaniu młodzieży z Mogilna. W środę, na zakończenie rekolekcji, obie grupy uczestniczyły we Mszy św.

 

25.03.2011 r. - podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego

W kalendarzu liturgicznym 25 marca to szczególny dzień, ponieważ właśnie wtedy przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, rozpoczynająca dziewięciomiesięczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Ten dzień również od 1995 r. jest w Kościele Katolickim dniem świętości życia (został on ustanowiony w odpowiedzi na słowa wygłoszone przez papieża Jana Pawła II w encyklice „Evangelium vitae” – EV nr 85). Wyjątkowość tego dnia, a właściwie jego przesłanie w znacznej mierze oddaje ducha dzieła adopcyjnego, dlatego właśnie wtedy jest ono podejmowane przez różne wspólnoty Kościoła. W tym roku (już po raz trzeci) w naszej wspólnocie parafialnej dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego podjęły się 52 osoby.

 

09 – 12.03.2011 r. – parafialne rekolekcje wielkopostne

            W Środę Popielcową, 9 marca, rozpoczęły się parafialne rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ks. dr Paweł Podeszwa, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza i wykładowca Pisma św. w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Rekolekcjonista mówił o nawróceniu w świetle nauki ksiąg biblijnych i o umiłowaniu Słowa Bożego. Rekolekcje zakończyły się w sobotę, 12 marca. Ks. Proboszcz, dziękując rekolekcjoniście, wyraził nadzieję, że owocem jego posługi będzie powstanie w parafii Kręgu Biblijnego.

 

Wielki Post 2011

            W czasie Wielkiego Postu odbywają się nabożeństwa pasyjne. W tym roku Droga Krzyżowa jest sprawowana dla dzieci o godz. 16.30, a dla starszych po Mszy św. o 18.00. Gorzkie Żale odbywają się w niedzielę o godz. 15.00. Kazania pasyjne głoszą klerycy V roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

 

20.02.2011 r. – sprawozdanie duszpasterskie

            Ks. proboszcz Piotr Kotowski przedstawił sprawozdanie duszpasterskie za rok 2010.

(sprawozdanie znajduje się w oddzielnym pliku).

 

06.01.2011 r. – liturgiczny obrzęd wprowadzenia nowego proboszcza

            W Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną Świętem Trzech Króli, ks. Biskup Bogdan Wojtuś dokonał liturgicznego wprowadzenia na urząd proboszcza ks. Piotra Kotowskiego. Uroczystość odbyła się na Mszy św. o godz. 11.30. We wprowadzeniu Biskup Wojtuś przypomniał zasługi odchodzącego na emeryturę ks. prałata Bronisława Michalskiego i przedstawił parafianom ks. Piotra Kotowskiego. Ks. Biskup wyraził nadzieję, że ks. Kotowski, tak jak w parafii Św. Krzyża w Inowrocławiu, podejmie konieczne prace remontowo – budowlane związane z ratowaniem budynku kościoła i wykorzysta swoje bogate doświadczenie duszpasterskie.

            Mszy św. przewodniczył nowy proboszcz, który powiedział w homilii, że zgodnie z hasłem umieszczonym przed laty na obrazku prymicyjnym („Bóg jest miłością”), będzie chciał być świadkiem Bożej miłości wobec wiernych trzemeszeńskiej parafii. Po homilii proboszcz złożył i podpisał uroczyste wyznanie wiary.

            Pod koniec uroczystości delegacje parafian złożyły podziękowanie odchodzącemu proboszczowi i powitały nowego duszpasterza. Mszę świętą zakończyło błogosławieństwo udzielone przez ks. Biskupa.

 

02.01.2011 r. – pożegnanie ks. prał. Bronisława Michalskiego przez kapłanów dekanatu

            Księża Dekanatu Trzemeszeńskiego podziękowali ks. prałatowi Bronisławowi Michalskiemu za wieloletnie pełnienie funkcji dziekana. Wszyscy kapłąni koncelebrowali specjalną Mszę św. w intencji ks. Prałata pod przewodnictwem obecnego dziekana, ks. kan. Jerzego Mostowskiego. Homilię wygłosił proboszcz parafii w Gębicach, ks. Stanisław Siuchniński, który podkreślił wielkie zaangażowanie ks. Prałata w sprawy dekanatu i tworzenie życzliwej atmosfery we wspólnocie kapłańskiej. Po Mszy św. delegacje wszystkich parafii dekanatu złożyły ks. Prałatowi podziękowania, życząc zdrowia i błogosławieństwa Bożego na dalsze lata życia.

            Ks. Prałat podziękował za modlitwę i lata współpracy oraz zapowiedział, że pozostaje w parafii i będzie mieszkał w domu przy plebanii, który przed laty zajmowały siostry zakonne.

 

01.01.2011 r. – zmiana proboszcza

            Z dniem 1 stycznia 2011 r. dotychczasowy proboszcz parafii, ks. prałat Bronisław Michalski po 28 latach sprawowania urzędu, przeszedł na emeryturę. Nowym proboszczem został ks. Piotr Kotowski, któr

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

Sonda